Kraków: Drzewa na Rynku Głównym mogą nie zostać posadzone tej wiosny

Kraków: Drzewa na Rynku Głównym mogą nie zostać posadzone tej wiosny

Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie poinformował lokalną rozgłośnię radiową, że prawdopodobieństwo pojawienia się drzew na Rynku Głównym w najbliższą wiosnę jest bardzo niskie. Propozycja posadzenia drzew na owym mieście była triumfującym projektem w ramach budżetu obywatelskiego minionego roku. Pomimo znacznego społecznego poparcia dla tej inicjatywy, jej realizacja jest ciągle przekładana na później.

Głównymi przeszkodami są tutaj zastrzeżenia ze strony Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Piotr Kempf z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie wyjaśnia: „Niektóre procesy decyzyjne w Krakowie wymagają więcej czasu. Doskonałym przykładem jest ten projekt budżetu obywatelskiego. Sprawy w biurze Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wydają się ciągnąć niemiłosiernie długo. Planowane jest powołanie specjalnej grupy, której zadaniem będzie zastanowienie się, czy i gdzie te drzewa powinny być posadzone. Domniemam, że to będzie wymagało intensywnej pracy i długich dyskusji, aby udowodnić konieczność ich obecności”.

W planach na najbliższą jesień jest jednak umieszczenie na Rynku drzew w donicach. Prawdopodobnie będą to głównie iglaki o wysokości 2-3 metry.