Kraków gospodarzem drużynowych mistrzostw globu w grze wymagającej strategicznego myślenia – szachach

Kraków gospodarzem drużynowych mistrzostw globu w grze wymagającej strategicznego myślenia – szachach

Wspaniałym miastem, które zostało wybrane do zorganizowania drużynowych mistrzostw świata w szachach, jest malowniczy Kraków. W przyszłym roku, na początku miesiąca lipca, to właśnie tutaj zaszumi szachowy świat. Decyzja o tym, że to królewskie miasto będzie gospodarzem tego prestiżowego wydarzenia, zapadła podczas kongresu FIDE, międzynarodowej federacji szachowej, który odbywa się w stolicy Azerbejdżanu – Baku.

„Jest jeszcze konieczne zatwierdzenie przez komisję techniczną, ale to tylko formalność. Dokumenty będące swoistymi gwarancjami zostały już podpisane przez prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego. Naszym celem jest zaproszenie na mistrzostwa jak największej liczby krajów” – mówił Janusz Kozioł, upoważniony do spraw sportu przez prezydenta Krakowa, dodając też, że chęć organizacji tej imprezy wyraziły jeszcze trzy inne kraje: Włochy, Czarnogóra oraz Tajlandia.

W szachowych zmaganiach krakowskiego turnieju ma wziąć udział aż 70 drużyn z różnych zakątków świata, co przekłada się na prawie 300 graczy – zarówno damskich jak i męskich reprezentacji.

„Drużynowe mistrzostwa świata cieszą się dużym prestiżem i odbywają się nieprzerwanie od lat 90-tych. Polska bierze w nich udział corocznie, jednak póki co nie udało nam się zdobyć medalu” – wyjaśniła Kamila Kałużna, będąca na czele Małopolskiego Związku Szachowego.

Organizacja Drużynowych Mistrzostw Świata to dla Krakowa duży krok na drodze do zdobycia prawa do organizacji jeszcze większego wydarzenia w świecie szachowym – Olimpiady Szachowej planowanej na rok 2028. Co więcej, ma to być wspólne przedsięwzięcie z Katowicami.