„Kraków. Wszechświat możliwości”

„Kraków. Wszechświat możliwości”

W czerwcu miejska kampania „Kraków. Wszechświat możliwości” skupi się na popularyzacji wątków związanych z nauką i techniką. Przekonamy się m.in., jak ważną rolę w życiu i rozwoju miast, społeczeństw, a także każdego z nas, odgrywają odkrycia – te małe i te duże. Wystawy, piknik, spacery, eksperymentowanie i kosmos tak blisko jak sufit – tu i ówdzie spotkamy Mikołaja Kopernika, którego 550-lecie urodzin obchodzimy w tym roku!

Wielki uczony ruszył Ziemię, my pomożemy mu teraz poruszyć miasto! Wiele niespodzianek czeka nas już w pierwszym tygodniu czerwca. Kosmiczną podróż rozpoczęliśmy w sobotę, 3 czerwca, w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zabraliśmy Was specjalnym kopernikańskim autobusem na pełen wrażeń spacer po Obserwatorium połączony z prezentacją wybranych instrumentów astronomicznych i obserwacją nieba. To była również świetna okazja do rozmowy o astronomii z pasjonatami i ekspertami na co dzień pracującymi w obserwatorium.

W niedzielę, 4 czerwca, naukową odsłonę miał również Dzień Otwarty Magistratu organizowany pod hasłem „Ale kosmos”. W okolicy placu Wszystkich Świętych, gdzie mieści się siedziba Urzędu Miasta Krakowa, stanęło mobilne planetarium, a wszystkim aktywnościom patronowła postać Kopernika, który zachęcał do uprawiania nauki (eksperymenty, warsztaty, gry logiczne), wyzwolił twórczą energię (koncerty, animacje, pokazy alchemiczne) i zawsze był gotów nam przypomnieć, że dbając o planetę, troszczymy się o siebie nawzajem.