Lajkonik znów zatańczy

Lajkonik znów zatańczy

Pochód Lajkonika jest jedną z najstarszych i najbardziej uroczych tradycji w Krakowie, przyciągającą od wieków tłumy widzów. 15 czerwca o godzinie 12:15, przy dźwiękach krakowskich melodii w wykonaniu kapeli Mlaskoty, rozpocznie się wędrówka lajkonikowego orszaku po niezmienionej trasie, prowadzącej od ulicy Senatorskiej do Rynku Głównego. O godzinie 20:00 na scenie pod Wieżą Ratuszową odbędzie się finałowy taniec Lajkonika i symboliczne odebranie „haraczu” z rąk prezydenta miasta.

Co roku w oktawę Bożego Ciała kolorowy pochód, złożony z włóczków i Tatarów, prowadzony przez jeźdźca na sztucznym koniku, przemierza trasę ze Zwierzyńca do Rynku Głównego przy dźwiękach krakowskich melodii. Każdy z widzów wyczekuje uderzenia buławą od Lajkonika, wierząc, że przyniesie to szczęście na cały nadchodzący rok.

Warto podkreślić, że prawdziwego Lajkonika można zobaczyć tylko raz w roku, właśnie w oktawę Bożego Ciała, i tylko wtedy uderzenie jego buławy ma rzeczywiste znaczenie dla przynoszenia szczęścia. Według powszechnie znanej legendy, tradycja Lajkonika wiąże się z ocaleniem Krakowa przed najazdem Tatarów, gdzie dzielni flisacy wiślani z okolic Zwierzyńca, zwani włóczkami, mieli odegrać kluczową rolę.