Krakowscy policjanci na tropie nieprawidłowości wśród taksówkarzy

Krakowscy policjanci na tropie nieprawidłowości wśród taksówkarzy

Stróże prawa z Krakowa przeprowadzili szczegółowe kontrole kierowców taksówek i ich pojazdów, ujawniając szereg wykroczeń. Co gorsza, jeden z kierujących był pod wpływem alkoholu.

Podczas akcji o nazwie „Taxi”, funkcjonariusze dokładnie sprawdzali trzeźwość taksówkarzy, a także stan techniczny używanych przez nich pojazdów. Kontrola obejmowała również sposób przewożenia pasażerów, obowiązkowe wyposażenie samochodów oraz legalność świadczonych usług, których ramy określa Ustawa o Transporcie Drogowym.

Niestety, wyniki tej operacji nie napawają optymizmem. Jak komunikuje podkomisarz Piotr Szpiech, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Krakowie: „W trakcie działań skontrolowano 99 pojazdów, w których ujawniono 81 wykroczeń. W 75 przypadkach zastosowano postępowanie mandatowe”. Szczególnie alarmującym zdarzeniem było odkrycie na ulicy Balickiej w Krakowie taksówki kierowanej przez nietrzeźwego kierowcę. Badanie alkotestem wykazało, że mężczyzna miał w organizmie ponad 0,7 promila alkoholu.

Tym kierowcą okazał się 37-letni mieszkaniec Krakowa, który przyznał, że niedawno spożywał alkohol. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy i przekazali sprawę do dalszego prowadzenia do komisariatu. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości, poza grzywną i zakazem prowadzenia pojazdów, grozi mu nawet do 3 lat pozbawienia wolności – przypomina oficer prasowy krakowskiej policji.