Tradycja pielęgnacji pamięci: kibice Wisły Kraków sprzątają groby sportowców

Tradycja pielęgnacji pamięci: kibice Wisły Kraków sprzątają groby sportowców

Kluby Socios Wisła Kraków i Historia Wisły, zgodnie z wieloletnią tradycją, ponownie organizują inicjatywę uprzątnięcia grobów zasłużonych dla klubu sportowców. Przed nadejściem Dnia Wszystkich Świętych entuzjaści „Białej Gwiazdy” przystąpią do pracy w soboty 21 i 28 października.

Cała akcja jest kontynuacją działania z roku 2019, kiedy to wiślacka społeczność dowiedziała się o planowanej likwidacji grobu Stanisława Kowalskiego, piłkarza Wisły Kraków aktywnego w latach 1913-1922. W reakcji na tę informację, członkowie stowarzyszenia Socios Wisła pokierowali zbiórkę funduszy na zachowanie grobu. Kowalski nie był jednak wyłącznie znany jako sportowiec – był również żołnierzem Legionów Polskich i II Korpusu dowodzonego przez generała Józefa Hallera, a jego zasługi dla niepodległości Polski były ogromne.

Po uzbieraniu funduszy, Socios wystąpiło do Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) z prośbą o oficjalne uznanie miejsca pochówku Kowalskiego jako grobu weterana walk o Wolność i Niepodległość Polski. Decyzja IPN poszła jednak dalej – podjęto decyzję o sfinansowaniu renowacji nagrobka. Ostatecznie, grobowiec został poświęcony 6-go sierpnia, w rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej z Parku Sportowego Wisły na Oleandrach.

Zarówno działania stowarzyszeń, jak i cała historia Stanisława Kowalskiego pokazują, jak ważna jest dla nich pamięć o byłych sportowcach Wisły Kraków. Zdzisław Skupień, prezes Stowarzyszenia Historia Wisły, podkreśla: „To dla nas przykład, że pamięć o historii Wisły i o osobach tę historię tworzących jest bardzo ważna. Liczymy na spory udział kibiców także w tegorocznej edycji.”