Lotnisko w Krakowie wprowadza nowoczesne technologie do kontroli bezpieczeństwa i planuje ekspansję

Lotnisko w Krakowie wprowadza nowoczesne technologie do kontroli bezpieczeństwa i planuje ekspansję

Zarządzający portem lotniczym Kraków Airport mają na celu zwiększyć satysfakcję podróżujących poprzez wprowadzenie zaawansowanych urządzeń do kontroli bezpieczeństwa. Takie innowacyjne rozwiązania mają przyczynić się do zmiany dotychczasowych procedur.

Od roku 2024, pasażerowie korzystający z lotniska w Krakowie będą mogli skorzystać z nowych, wysoko zaawansowanych urządzeń do kontroli bezpieczeństwa. Planowany przetarg ma na celu zakup sprzętu, który nie tylko usprawni proces kontroli, ale także przyspieszy operacje obsługowe na strefie kontroli bagażu. Nowe urządzenia pozwolą na eliminację konieczności wyjmowania płynów oraz elektroniki z bagażu, co dodatkowo przyczyni się do optymalizacji procesu dystrybucji pojemników na bagaż.

Warto dodać, że podobne systemy są już stosowane w niektórych europejskich portach lotniczych i umożliwiają one pasażerom przewożenie większych ilości płynów. Wszystko wskazuje na to, że Kraków Airport również wprowadzi ten komfortowy dla pasażerów standard.

Planowane jest także zainstalowanie 8 nowoczesnych skanerów, z których 7 będzie wyposażone w system automatycznego powrotu pojemników (ATRS), a jeden zostanie przeznaczony na linię Fast Trac.

Poza inwestycjami w technologię kontroli bezpieczeństwa, Kraków Airport zamierza również rozszerzyć swoje możliwości operacyjne. Oznacza to, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostaną otwarte dodatkowe stanowiska postojowe dla samolotów, zwiększając ich całkowitą liczbę o 15.

W roku 2024 na lotnisku pojawią się także nowe kierunki lotów regularnych. Przewoźnicy tak jak Ryanair planują rozszerzyć swoją ofertę o połączenia do Dubrownika i Faro, Air Baltic do Wilna, a Brussels Airlines do Brukseli. Kolejno, Cyprus Airways uruchomi połączenie z Krakowa do Larnaki, Finnair zwiększy częstotliwość lotów do Helsinek, Lufthansa zaoferuje więcej połączeń do Frankfurtu i Monachium, KLM do Amsterdamu oraz FlyDubai do Dubaju. Mimo już zaplanowanych nowych tras, rozmowy na temat kolejnych kierunków są jeszcze prowadzone.