Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon: Nowa inwestycja o wartości 284 mln zł otworzy swoje drzwi w czerwcu

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon: Nowa inwestycja o wartości 284 mln zł otworzy swoje drzwi w czerwcu

W czerwcu tego roku oficjalnie zainauguruje swoją działalność Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon, które pochłonęło inwestycję w wysokości 284 milionów złotych. Budowa tego obiektu trwała od marca 2021 roku i teraz jest gotów, by przyjąć pierwszych gości.

Kompleks centrum nauki składa się z czterech pawilonów, które są połączone jednolitą elewacją. Budynek powstawał stopniowo, rozpoczynając od poziomu gruntu przy dawnej pas startowym lotniska Rakowice-Czyżyny, a kończąc na alei Bora-Komorowskiego. Duża część budynku jest umieszczona pod ziemią. Na dachu rośnie 12 drzew, a kolejne 300 zostało posadzonych w parku utworzonym obok Cogiteonu.

Centrum oferuje interaktywną wystawę stałą „Człowiek i jego marzenia”, specjalną ekspozycję przeznaczoną dla dzieci oraz laboratoria wyposażone w profesjonalny sprzęt. Ponadto Cogiteon dysponuje przestrzeniami konferencyjnymi i eventowymi, które mogą być używane w celach biznesowych. Całkowita powierzchnia użytkowa budynku wynosi 14 tysięcy metrów kwadratowych.

Uruchomienie centrum zostało zaplanowane na 21 i 22 czerwca. Podczas otwarcia odbędą się koncerty i wykłady, a także pokaz mappingu na elewacji budynku. Warto zauważyć, że tereny zielone utworzone w ramach inwestycji są już dostępne do użytku.

Głównym kosztem realizacji tej inwestycji, wynoszącym 284 mln zł, były prace budowlane i zagospodarowanie terenów parkowych, które stanowiły prawie 3/4 całej sumy.