Miniautobusy Automet wkrótce na trasie Mistrzejowice-Zakole, nowa inicjatywa MPK

Miniautobusy Automet wkrótce na trasie Mistrzejowice-Zakole, nowa inicjatywa MPK

W najbliższych tygodniach mieszkańcy działań nowohuckich mogą spodziewać się uruchomienia nowej linii autobusowej. Komunikacja miejska w Krakowie zamierza wprowadzić na trasę Mistrzejowice-Zakole cztery nowo dołączone do floty miniautobusy marki Automet. Po zakończonym procesie wprowadzania nowego systemu organizacji ruchu, te pojazdy zostaną wyznaczone na nową trasę, jak przekazał wiceprezydent Andrzej Kulig.

Inicjatywa ta ma na celu dalsze eliminowanie „białych plam” w dostępie do komunikacji miejskiej i ułatwienie korzystania z niej mieszkańcom tych osiedli, które z różnych powodów nie są obsługiwane przez duże autobusy. Miniautobusy obecnie obsługują linię nr 176 (Kostrze OSP – Bodzów) oraz 180 (os. Na Stoku – Grębałów), a także trasy Telebusa.

Pojazdy linii 198 rozpoczną swoją trasę od pętli w Mistrzejowicach, skąd poprowadzą przez ulice ks. Jancarza, Srebrnych Orłów, przejadą przez rondo Piastowskie, ulicami Piasta Kołodzieja, Kruszwicką, Kupały, Okulickiego, Mistrzejowicką, Morcinka i Kantorowicką, kończąc trasę na pętli Zakole.

Ciąg komunikacyjny wymaga użycia małych pojazdów. Wybór taki został podyktowany specyfikacją ulicy Mistrzejowickiej, na której duże autobusy spotkałyby trudności z poruszaniem się i wymanewrowaniem innych pojazdów. Szczególnie problemem okazało się skrzyżowanie z ulicą Szymona Marycjusza i znajdująca się tam kapliczka – pisał w grudniu na swoim blogu Jacek Mosakowski, znany komentator kwestii miejskiej komunikacji.

Nowo nabyte minibusy MPK bazują na modelu Mercedesa Sprintera i są wyposażone w platformę dla osób poruszających się na wózkach, klimatyzację oraz monitoring. Pojazdy mają możliwość przewożenia niemal 30 pasażerów, z czego 13 może podróżować na miejscach siedzących. Pojazdy spełniają również europejską normę emisji spalin Euro 6.

Wdrożenie nowej linii jest częścią planu Zarządu Transportu Publicznego na rok 2024. Pierwotnie zapowiedziano pojawienie się linii 198 w skróconej wersji Mistrzejowice-Zesławice. Niewykluczone jest jednak, że część planowanych wzmocnień, takich jak wydłużanie linii lub tworzenie nowych, zostanie zrealizowana wcześniej, nawet przed wejściem w życie nowej umowy z firmą Mobilis.