Muzyczny maraton w hołdzie dla Kijowa w kinie "Kijów"

Muzyczny maraton w hołdzie dla Kijowa w kinie "Kijów"

W legendarnym krakowskim Kinie „Kijów”, które stało się symbolem solidarności z Ukrainą od momentu wybuchu tamtejszej wojny, odbędzie się niecodzienny muzyczny performance. W obrębie jego ram, przez pełne 35 godzin non stop, aż 30 pianistów będzie prezentować utwór „Vexations” autorstwa Erica Satiego. Ten muzyczny maraton nawiązuje do 30-lecia partnerstwa między Krakowem a Kijowem i stanowi swoiste połączenie tych dwóch miast za pomocą wirtualnego mostu.

Podczas tej unikalnej prezentacji, utwór francuskiego kompozytora rozbrzmi aż 840 razy. Jego dźwięki będą mogli usłyszeć nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także ci z Ukrainy – dzięki transmisji na żywo realizowanej przez UKRAïNATV, eksperymentalną telewizję internetową. Wydarzenie to stanowi element Festiwalu Muzyki Otwartej „Muzyka w Starych Balicach”.

Jak podkreśla prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, Kraków i Kijów są miastami partnerskimi już od 30 lat. Choć zwykle takie rocznice obchodzone są poprzez przybliżanie mieszkańcom różnych aspektów kultury miasta partnerskiego, obecna sytuacja na Ukrainie wymaga innej formy wsparcia. W obliczu trwającej tam wojny, czas celebracji ustępuje miejsca pomocy humanitarnej, działaniom na rzecz osób dotkniętych kryzysem uchodźczym i manifestowaniu solidarności, jak choćby poprzez ten muzyczny maraton zatytułowany „Mantra dla Kijowa”.

Wydarzenie odbędzie się w Kinie „Kijów” w Krakowie, gdzie pod ekranem projekcyjnym zostanie ustawiony fortepian Yamaha. Na tym instrumencie, 30 pianistów będzie naprzemiennie wykonywać utwór po 28 razy, w niezwykle wolnym tempie. Cała ta muzyczna prezentacja potrwa przez ponad 30 godzin nieprzerwanej gry, a jej początek zaplanowano na 30 września o godzinie 6:00. Wstęp na to wyjątkowe wydarzenie jest bezpłatny.