Nieoczekiwane straty seniora z Krakowa w wyniku oszustwa

Nieoczekiwane straty seniora z Krakowa w wyniku oszustwa

Pełen zaufania 76-letni krakowianin padł ofiarą oszustwa, w którym stracił ponad 70 tysięcy złotych. Człowiek ten, naiwnie wierząc osobie twierdzącej, że jest „księciem i przyszłym władcą Dubaju”, przekazał swoje oszczędności w nadziei na otrzymanie obiecanych mu prezentów w postaci złotej biżuterii i dużej sumy gotówki.

Z relacji pokrzywdzonego wynika, że stało się to po tym, jak założył profil na jednym z popularnych portali internetowych. Tam skontaktowała się z nim osoba podająca się za bliskiego następcę tronu Dubaju.

Oszust, korzystając z wymiany wiadomości, zdobył tak dużo zaufania naszego seniora, że ten uwierzył w propozycję otrzymania rozbudowanego prezentu. Jego częścią miała być cenna biżuteria oraz znaczna ilość gotówki. W międzyczasie pojawiła się jednak kwestia opłaty celnej. W rezultacie starszy człowiek przelał ponad 70 tysięcy złotych na konto podane przez rzekomego księcia.

Prawda o tym, że 76-latek został oszukany, wyszła na jaw dopiero wtedy, gdy podzielił się swoim nietypowym doświadczeniem z przyjaciółmi. Wspominał wówczas o swoim nowym znajomym – następcy tronu Dubaju.

Małopolska policja podkreśla, że jest to kolejny przypadek oszustwa opartego na tzw. legendzie, w którym ofiarami stają się starsi ludzie, pomimo prowadzenia wielu kampanii społecznych i akcji informacyjnych przez stróżów prawa.

Funkcjonariusze apelują o zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożności w kontaktach z nieznajomymi osobami, szczególnie tymi, którzy namawiają nas do przekazania pieniędzy. W sytuacji, gdy istnieją jakiekolwiek podejrzenia co do uczciwości intencji osób trzecich, zalecają porozmawiać na ten temat z bliskimi i nie podejmować pochopnych decyzji. Policja również zachęca do zgłaszania prób oszustwa.