Na trasie Kraków-Katowice pojadą pociągi z piętrowymi wagonami

Na trasie Kraków-Katowice pojadą pociągi z piętrowymi wagonami

PKP Intercity postanowiło zainwestować w nowoczesne wagony oraz lokomotywy. Już niedługo na trasie Kraków-Katowice mają pojawić się piętrowe składy. Inwestycja dokonana przez PKP Intercity zawiera m.in. 38 siedmiowagonowych składów piętrowych typu push-pull, a także 45 wielosystemowych lokomotyw.

Inwestycja w nowoczesną flotę

We flocie PKP Intercity po raz pierwszy pojawią się piętrowe składy wagonowe. Mają one być wykorzystywane głównie dla podróżnych przemieszczających się na trasach pomiędzy największymi aglomeracjami. W ten sposób będzie można zapewnić większy komfort podróży, a także skrócić czas przejazdu z miejsca A do miejsca B.

Prezes zarządu PKP Intercity podkreśla, że liczba pasażerów, a przede wszystkim stałych podróżnych stale rośnie. Stąd też do 2030 planowane są liczne inwestycje w nowe lokomotywy oraz wagony. Oczywiście nowa flota oraz modernizacja linii kolejowych sprawi, że skróci się czas pomiędzy przejazdem z jednego miejsca do drugiego. Mówi się, że w wielu miejscach nowoczesne pojazdy będą mogły osiągnąć prędkość nawet 200 km/h.

Krótszy czas drogi pomiędzy Krakowem a Katowicami

W ostatnim czasie pasażerowie poruszający się trasą Kraków-Katowice mogli zauważyć, że czas przejazdu znacząco się skrócił. To wszystko za sprawą ukończonych nie tak dawno remontów i modernizacji linii kolejowych. W ten sposób na dzień dzisiejszy przejazd pomiędzy stolicami województw udało się skrócić do mniej więcej 70 minut. Jak podkreślają osoby odpowiedzialne za tę trasę, docelowo czas przejazdu pomiędzy Krakowem a Katowicami ma zostać skrócony do aż 45 minut. Będzie to możliwe, gdy zostaną ukończone pozostałe modernizacje na trasie, a także dostępne będą nowoczesne lokomotywy.

Warto zaznaczyć, że jeżeli rzeczywiście czas przejazdu pociągów zostanie zmniejszony do 45 minut, to będzie to szybciej, niż czas przejazdu samochodów osobowych autostradą A4. Z tego powodu wydaje się, że ilość pasażerów tej relacji w przyszłości zwiększy się jeszcze bardziej. Zarząd PKP Intercity już teraz planuje, że w przyszłości na tej trasie pojawią się pojemniejsze składy, jak chociażby wspomniane już piętrowe wagony.