Notariusz przy zakupie mieszkania

Notariusz przy zakupie mieszkania

Zakup mieszkania to ważna transakcja w życiu, to rozważanie argumentów za oraz przeciw. To czasami wiele nieprzespanych nocy i tysiące przemyśleń – zanim podejmiemy tak ważną decyzję, często na całe życie.

Jeśli już zdecydujemy się na nabycie nieruchomości czy też lokalu mieszkalnego nie ominą nas niezbędne procedury prawne oraz wymaga dokumentacja prawna. Dlatego warto mieć wsparcie w postaci adwokata, prawnika czy radcy prawnego z Krakowa, który doradzi nam z niezrozumiałych dla nas kwestiach. Będzie również towarzyszył nam w trakcie całego procesu transakcji. Również nie obędzie się bez wizyty u notariusza, gdyż zakup mieszkania wymaga podpisanie aktu notarialnego.

Rola notariusza przy zakupie mieszkania

Jeśli wkraczamy dopiero w świat nieruchomości, nie do końca wiemy jak przebiega proces nabycia mieszkania. Nie zawsze mamy świadomość jaka jest rola notariusza. Okazuje się bardzo istotna, ponieważ notariusz dba o bezpieczeństwo prawne i udziela wyjaśnień odnośnie całego procesu. Dobry notariusz z Krakowa odpowiada za sporządzenia aktu notarialnego. Tym samym weryfikuje tożsamość przedstawionych dokumentów, a także wszystkich stron czynności prawnej. W obecności notariusza akt notarialny musi zostać odczytany, przyjęty i podpisany.

Jakie formalności u notariusza?

W obecności notariusza niezbędne jest podpisanie umowy przedwstępnej. Warto z nią się dokładnie zapoznać i ją przestudiować. W umowie takiej powinny być zawarte informacje dotyczące: danych stron umowy (sprzedającego oraz kupującego), adresu nieruchomości (powierzchni i ilości pomieszczeń), formy płatności oraz terminu zamknięcia transakcji i podpisania ostatecznego aktu notarialnego. Umowa która nie jest sporządzona w formie aktu notarialnego, świadczy o tym, że transakcja jest po prostu nieważna.

Jakie opłaty notarialne przy zakupie mieszkania?

Bez względu na to jaką kancelarię notarialną w Krakowie wybierzemy, wysokość opłaty notarialnej będzie taka sama. Warto jednak wiedzieć, że jest ona zależna od wysokości transakcji, którą reguluje z kolei rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnej taksy notarialnej, z dnia 28 czerwca 2008 roku. Stanowi ona uregulowane prawnie wynagrodzenie notariusza za sporządzenie umowy sprzedaży, wniosku wieczystoksięgowego, a także wypisy.

Informacje z Krakowa

Więcej informacji na temat Krakowa dostępnych jest na portalu https://krakow.emiasto24.pl