Usługi księgowe Kraków – o czym powinien pamiętać przedsiębiorca na koniec roku?

Usługi księgowe Kraków – o czym powinien pamiętać przedsiębiorca na koniec roku?

Koniec roku to bardzo intensywny czas dla wszystkich. Również dla przedsiębiorców, którzy muszą pamiętać o tym, że w tym gorącym okresie muszą pamiętać o dopełnieniu kilku formalności. Jakich dokładnie? Część z nich będzie odnosić się do usług księgowych. Warto wymienić kilka rzeczy w bardziej szczegółowy sposób.

Zmiana formy opodatkowania

Wszystkie z kwestii, jakie zostaną teraz wymienione, należy jednak wcześniej omówić z własnym działem księgowym lub z zewnętrznym biurem rachunkowym. Z osobami, które na bieżąco zajmują się rozliczaniem danej firmy i znają jej sytuację finansową.

Jedna ze zmian może dotyczyć formy opodatkowania. W grę wchodzić będą dochody. Jest to możliwe, jeżeli sytuacja finansowa się poprawi lub pogorszy. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że zmiana formy opodatkowania możliwa będzie jedynie do 20 stycznia. Nie ma więc tak naprawdę dużo czasu na podjęcie finalnej decyzji.

VAT na koniec roku

Tematów związanych z podatkami nikt nie lubi. Niezależnie od tego, z jaką formą rodzaju działalności ma się do czynienia. Zbliżający się koniec roku to ten moment, kiedy trzeba rozważyć korektę VAT. Jest to temat, który odnosi się m.in. do usług zwolnionych, opodatkowane podatkiem VAT. Jest to również temat, który odnosi się do tych przedsiębiorców, którzy odliczają VAT wg wskaźnika proporcji. Trzeba pamiętać o tym, aby roczną korektę VAT złożyć za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonywana jest korekta. Innym przypadkiem jest sytuacja, kiedy to jednak przedsiębiorca stwierdza, że kończy prowadzenie działalności.

Zwiększenie kosztów

Oto wyjaśnienie tego, dlaczego liczba kosztów w niektórych sytuacjach może wyglądać pozytywnie z punktu widzenia przedsiębiorcy. Księgowi wskazują na możliwość zwiększenia kosztów na koniec roku. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu można obniżyć podatek do zapłaty za dany rok. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że muszą to być koszta jakie powiązane z tzw. potrzebami firmy. O jakich ulgach mowa? Może być to chociażby ulga powiązana z terminalem płatniczym, czy też ulgi na prototypy, ulgi na innowacyjnych pracowników, itd.

Spis z natury

Temat obowiązkowy, niezależnie od tego, z jakim podatnikiem ma się do czynienia. Nawet, jeżeli jest to podatnik zerowy. Zawsze trzeba pamiętać o tym, aby taki spis z natury wykonać. Tyczy się to również tych przedsiębiorców, którzy w sposób formalny, z przyczyn znanych tylko sobie, zawiesili działalność. Popularnie mówi się na to remanent. To właśnie dobry moment na to, aby zrobić dokładną inwentaryzację środków i materiałów, z którymi dana firma kończy na stanie rok podatkowy. Trzeba jednak uważać na to, aby był to spis zgodny z tym, co będzie na stanie w dniu 31 grudnia. Z całej tej listy należy wyłączyć towary, surowce, materiały i przedmioty.

Czy o czymś jeszcze muszą pamiętać jeszcze przedsiębiorcy na koniec roku? Odpowiedzi na to pytanie udzielić mogą doświadczeni księgowi z krakowskiego biura rachunkowego Rosco Tax, którzy na co dzień zajmują się wykonywaniem tego typu usług, zajmując się finansami firmy.