Nowa linia tramwajowa powoduje zmiany w ruchu na północy Krakowa

Nowa linia tramwajowa powoduje zmiany w ruchu na północy Krakowa

Od teraz mieszkańcy północnej strefy Krakowa muszą dostosować się do nowych regulacji drogowych, które są efektem budowy nowej trasy tramwajowej prowadzącej do Mistrzejowic. Zasady dotyczące ruchu drogowego ulegną zmianie na ulicach Lublańskiej, Młyńskiej, alei Bora-Komorowskiego a także – najprawdopodobniej od połowy listopada – na ulicy Meissnera. Utrudnienia te potrwają przez najbliższe dwa lata.

Konkretnie, na ulicy Lublańskiej, między rondem Barei a rondem Polsadu, zostanie wyznaczone jedno pasmo ruchu w każdym kierunku. Przy dojeździe do ronda Polsadu od strony zachodniej będzie natomiast dostępne dwa pasy: jeden skierowany na lewo w stronę ronda Barei i drugi na prawo w stronę ronda Młyńskiego.

Rondo Polsadu również przejdzie reorganizację. Południowa część ronda zostanie zamknięta, a ruch będzie odbywał się na jednym pasie dla każdego kierunku. Dodatkowo zdecydowano o ustanowieniu pierwszeństwa dla kierunku północ-południe na tym rondzie. Kierunek wschód-zachód będzie obsługiwany przez estakadę, a ruch zbiorowy będzie kierowany pod nią. Relacja z południa na zachód będzie prowadzona przez objazd na rondzie Barei.

Na ulicy Młyńskiej zaś, w rejonie ronda Polsadu oraz na skrzyżowaniu z ulicą Miechowity, sygnalizacja świetlna zostanie wyłączona. Ruch w kierunku ronda Polsadu zostanie przekierowany na jezdnię zachodnią za ulicą Bohaterów Wietnamu, gdzie zostaną wyznaczone dwa pasy ruchu, jeden dla każdego kierunku.

Dalsze zmiany dotyczą alei Bora-Komorowskiego, gdzie pozostaną jedynie pas do skrętu w prawo oraz jeden pas do jazdy na wprost. Podczas trwania prac zostanie poprowadzona sugerowana trasa objazdowa.
Buspasy na ulicy Lublańskiej w kierunku od al. 29 Listopada do ronda Polsadu oraz na al. Bora-Komorowskiego od skrzyżowania z ul. Dobrego Pasterza (kierunek rondo Polsadu) będą nadal obowiązywać.
Na skrzyżowaniu ul. Dobrego Pasterza z al. Bora-Komorowskiego zostanie dopuszczony skręt w prawo.

Nowe zasady ruchu drogowego obowiązywać będą do połowy następnego roku.