Nowa odsłona "Encyklopedii Krakowa": ogrom wiedzy w dwóch tomach

Nowa odsłona "Encyklopedii Krakowa": ogrom wiedzy w dwóch tomach

Druga edycja „Encyklopedii Krakowa”, będąca owocem współpracy Muzeum Krakowa i Biblioteki Kraków, zawiera masywne zasoby informacyjne. Wśród nich znajduje się około 6 tysięcy haseł, 3 tysiące ilustracji oraz 171 map. Publikację, składającą się z dwóch tomów, planuje się wydać w środku października.

W roku 2000 Wydawnictwo Naukowe PWN opublikowało pierwsze, jednotomowe wydanie „Encyklopedii Krakowa”. Prace nad nową, rozbudowaną wersją encyklopedii zostały rozpoczęte w 2016 roku przez Bibliotekę Kraków. W 2019 roku prawa do haseł pierwszej edycji encyklopedii zostały nabyte od PWN. Drugą edycję opracowano we współpracy z Muzeum Krakowa.

Krzysztof Haczewski, rzecznik prasowy Muzeum Krakowa, podkreśla, że publikacja jest kontynuacją projektu z 2000 roku. Po upływie 23 lat od pierwotnego wydania wiele aspektów życia w Krakowie uległo zmianie, co stworzyło konieczność przedstawienia miasta na nowo.

„Encyklopedia Krakowa” oferuje około 6 tysięcy haseł, blisko 3 tysiące ilustracji, 171 map i schematów, 66 tabel i wykresów oraz specjalną sekcję o nazwie „Kraków w liczbach”, gdzie prezentowane są dane zgromadzone przez Urząd Statystyczny w Krakowie. Jak zauważa Haczewski, jest to najbardziej aktualne źródło wiedzy o Krakowie dostępne na rynku.

Na tworzeniu nowych haseł pracowało aż 300 autorów. Łącznie liczba osób zaangażowanych w proces powstawania obu edycji „Encyklopedii Krakowa” przekroczyła tysiąc.