Policja szuka nowych funkcjonariuszy: wiedza z zakresu sztucznej inteligencji i umiejętność prowadzenia pojazdów to duży plus

Policja szuka nowych funkcjonariuszy: wiedza z zakresu sztucznej inteligencji i umiejętność prowadzenia pojazdów to duży plus

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, na czele z mł. insp. Mateuszem Dańdą, I zastępcą komendanta powiatowego, odwiedzili uczniów klas maturalnych Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie. Celem ich wizyty było promowanie zawodu policjanta pod hasłem „Wstąp do Policji, zostań jednym z nas”. Spotkanie miało miejsce 25 stycznia 2024 roku i objęło blisko 80 uczniów.

Podczas spotkania, przedstawiciele policji opowiedzieli o służbie w różnych pionach policyjnych i omówili szczegółowo proces rekrutacji, na który składają się różne etapy. W trakcie prezentacji wyświetlono film ukazujący cały proces kwalifikacyjny od początku do końca. Przyszli absolwenci dowiedzieli się o wymaganiach stawianych kandydatom chcącym dołączyć do służby oraz o zasadach rekrutacji.

Oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, Justyna Fil, podkreśliła, że spotkanie było skierowane do maturzystów, którzy niedługo będą podejmować ważne decyzje dotyczące swojej przyszłej kariery zawodowej. W ramach spotkania funkcjonariusze pokazali uczniom, jak wygląda przygotowanie do służby, m.in. podstawowe szkolenie policjanta. Na zakończenie prezentacji omówiono korzyści wynikające z pracy w policji.

Podczas rekrutacji do policji preferowane są osoby zdolne fizycznie i psychicznie do służby w formacjach uzbrojonych, które są gotowe podporządkować się szczególnej dyscyplinie służbowej. Kandydaci na policjantów muszą posiadać co najmniej średnie wykształcenie, jednak możliwe jest również dalsze dokształcanie i szkolenie już po przyjęciu do służby.

Dodatkowym atutem podczas rekrutacji jest posiadanie wyższego wykształcenia oraz znajomość dziedzin takich jak sztuczna inteligencja, inżynieria oprogramowania, programowanie aplikacji, cyberbezpieczeństwo, teleinformatyka, zarządzanie sieciami komputerowymi czy analiza ruchu sieciowego. Cenione są także dodatkowe umiejętności, jak posiadanie prawa jazdy różnych kategorii czy uprawnienia do prowadzenia jachtów żaglowych lub motorowych.