Ponowne wykorzystanie opakowań z Paczkomatów® InPost na wiosnę: Kampania prowadzona przez miasto Kraków i firmę InPost

Ponowne wykorzystanie opakowań z Paczkomatów® InPost na wiosnę: Kampania prowadzona przez miasto Kraków i firmę InPost

Wraz z nadejściem wiosny, często zaczynamy myśleć o porządkach. Jeśli odbierasz przesyłki z maszyn Paczkomat® InPost, zachęcamy do niepozbywania się opakowania – możesz je wykorzystać na wiele sposobów! Można, na przykład, użyć go do następnej wysyłki lub posłużyć się nim do przechowywania różnych drobiazgów.

W odpowiedzi na problem zanieczyszczeń środowiska, miasto Kraków we współpracy z firmą InPost kontynuuje kampanię „Weźże nie wyrzucaj! Zabierz opakowanie ze sobą i wykorzystaj je ponownie!” inicjowaną jesienią. Tym razem hasło kampanii brzmi: „Wiosenne porządki dla planety”.

Częstym zjawiskiem jest pozostawianie kartonów, pudełek, papieru czy foliopaków w pobliżu maszyn Paczkomat® oraz w ich otoczeniu po odebraniu i rozpakowaniu przesyłek. Mimo regularnego wzrostu liczby koszy na śmieci w bliskim sąsiedztwie tych urządzeń, często są one niewłaściwie wykorzystywane. Zamiast do nich wrzucać opakowania po produkcie spożywczym czy napoju konsumowanych na ulicy, zużyte gumy do żucia, bilety komunikacji miejskiej itp., powinniśmy dbać o to, aby służyły prawidłowemu segregowaniu odpadów. Duża objętość nawet zgniecionego kartonu czy pudła powoduje szybkie napełnianie się koszy, co z kolei prowadzi do konieczności częstszego ich opróżniania, zwiększając koszty utrzymania czystości i porządku w mieście.

Od października do grudnia 2023 roku prowadzona była kampania edukacyjna mająca na celu uświadomienie społeczeństwu jak należy postępować z opakowaniami po skorzystaniu z maszyn Paczkomat®. Choć problem pozostawiania opakowań został ograniczony, nie udało się go całkowicie wyeliminować.

Drugie podejście do tej kampanii ma na celu przypomnienie użytkownikom Paczkomatów® o odpowiedzialnych postawach w kontekście wiosennych porządków oraz idei zero waste. Na ekranach urządzeń będzie wyświetlana grafika zachęcająca do otwarcia paczki w domu i ponownego wykorzystania jej opakowania, np. podczas sprzątania swojego otoczenia lub kolejnej wysyłki. Firma InPost będzie także przypominać swoim klientom o idei zero waste poprzez powiadomienia push.

Kampania obejmie Paczkomaty® InPost znajdujące się w wielu lokalizacjach Krakowa, gdzie zaobserwowano pozostawianie opakowań. Wśród nich są maszyny przy ulicach: Spółdzielcze, Bobrzeckiej, Lea, Niskiej, Prądnickiej, Strzelców, Wielickiej (w dwóch lokalizacjach), Wielopole, Zamoyskiego, Rydygiera, 2 Pułku Lotniczego, Myślenickiej (w dwóch lokalizacjach), Jeździeckiej, Szybisko oraz Hypty.

Pamiętajmy – dbając o nasze wspólne środowisko, troszczymy się o naszą planetę!