Porzucone hulajnogi w Krakowie już nie są problemem dla straży miejskiej

Porzucone hulajnogi w Krakowie już nie są problemem dla straży miejskiej

Problem porzuconych na ulicach, chodnikach i placach hulajnóg, które do niedawna stanowiły duże wyzwanie dla strażników miejskich w Krakowie, jest już rzeczą przeszłości – tak przynajmniej ocenia sytuację rzecznik prasowy Straży Miejskiej Miasta Krakowa, Marek Anioł.

Początek sierpnia 2021 roku to moment, gdy w życie weszło nowe rozwiązanie w postaci systemu relokacji porzuconych jednośladów. Teraz to zewnętrzne przedsiębiorstwo zajmuje się usuwaniem opuszczonych na krakowskich ulicach hulajnóg, co oznacza odciążenie dla straży miejskiej.

Od momentu uruchomienia tego systemu aż 9,5 tys. takich pojazdów zostało przeniesionych z centrum miasta. Skutecznie przewożone są do specjalnie wyznaczonych punktów mobilności.

Miasto Kraków posiada obecnie 163 takie punkty. To jedyne miejsca w centrum, gdzie legalnie można zostawić po sobie hulajnogę. Każdy punkt ma swoją maksymalną pojemność – określoną ilość hulajnóg, które mogą tam być zaparkowane. Gdy brakuje miejsca, użytkownik musi poszukać innego punktu.

Jeśli hulajnoga nie zostanie zaparkowana w jednym z punktów mobilności, ulega ona relokacji. Zdjęcie i lokalizację takiego porzuconego pojazdu, można zgłosić do dyspozytorni Zarządu Transportu Publicznego, kierując wiadomość na adres [email protected] lub dzwoniąc pod numer 501 678 116.

Zgłoszenia są przyjmowane 24/7, a informacje o porzuconych hulajnogach są przekazywane firmie odpowiedzialnej za relokację w ciągu zaledwie kwadransa. Ta z kolei ma na usunięcie źle zaparkowanego pojazdu dwa godziny.