Prace porządkowe na nowo zbudowanej Stacji Kraków Bieżanów ciągle trwają

Prace porządkowe na nowo zbudowanej Stacji Kraków Bieżanów ciągle trwają

Rok 2023 przyniósł mieszkańcom Krakowa i jego okolic nową stację kolejową – Kraków Bieżanów. Mimo iż formalne otwarcie obiektu miało miejsce w marcu tego samego roku, to jak wskazują najnowsze informacje, prace na terenie stacji wciąż nie zostały zakończone. PKP Polskie Linie Kolejowe uspokaja jednak pasażerów i tłumaczy, że obecnie realizowane działania to przede wszystkim roboty porządkowe. Każdy, kto z niecierpliwością oczekuje na zapowiedziane rozszerzenie miejsc parkingowych, musi uzbroić się w cierpliwość.

Po ukończeniu inwestycji budowlanej przyszedł czas na uporządkowanie terenu wokół stacji. Całe zaplecze budowy zostało usunięte, a na jego miejscu pojawiły się rekultywowane obszary zieleni.

Niedziela 12 marca 2023 roku była dniem, w którym mieszkańcy mogli po raz pierwszy skorzystać z przebudowanej stacji PKP Kraków Bieżanów przy ulicy Stacyjnej. Uroczyste otwarcie obiektu uczciło wprowadzenie nowego rozkładu jazdy oraz uruchomienie nowego peronu, służącego obsłudze pasażerów. Od tej chwili pociągi odjeżdżały już ze wszystkich stron peronu.

Warto zaznaczyć, że modernizacja stacji kolejowej Kraków Bieżanów to jedynie część większego projektu pod nazwą „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej”. Ten gigantyczny projekt, którego wartość przekracza 1,2 mld złotych, jest największą inwestycją transportową w Krakowie, współfinansowaną przez Unię Europejską w ramach programu CEF „Łącząc Europę”.

Stacja Kraków Bieżanów dołączyła do grona innych zmodernizowanych stacji w Krakowie, takich jak Kraków Płaszów, Kraków Bonarka i Kraków Mydlniki. Proces modernizacji obejmuje także inne stacje w całym województwie małopolskim.