Promowanie empatii i szacunku wśród pasażerów komunikacji miejskiej – nowa inicjatywa w Krakowie

Promowanie empatii i szacunku wśród pasażerów komunikacji miejskiej – nowa inicjatywa w Krakowie

„Bądź wrażliwy – ustąp miejsca” to slogan edukacyjnej kampanii, która została zapoczątkowana przez MPK SA w Krakowie, Urząd Miasta Krakowa oraz Radę Krakowskich Seniorów. Kampania, która potrwa dwa najbliższe miesiące, ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat potrzeby empatii i życzliwości w używaniu transportu publicznego. Będziemy promować ideę oferowania miejsc siedzących w tramwajach i autobusach miejskich tym, którzy mają ograniczoną mobilność – seniorom, kobietom w ciąży, osobom opiekującym się małymi dziećmi oraz osobom chorym.

Ustępowanie miejsc siedzących w autobusach i tramwajach powinno być normą, ale często nie jest – stwierdził Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa. Podkreślił on wagę wyrażania szacunku dla starszych, często chorujących osób, które podróżują do placówek medycznych. Te osoby powinny mieć możliwość skorzystania z komfortowych i bezpiecznych miejsc siedzących. Niestety, często nie mogą liczyć na taki gest dobrej woli, stąd konieczność podjęcia tej akcji.

„Bądź wrażliwy – ustąp miejsca” – to hasło kampanii, które będzie widoczne na monitorach w tramwajach i autobusach, a także na części siedzeń tych pojazdów oraz na niektórych przystankach. Hasło kampanii będzie propagowane również za pomocą głośników na wybranych przystankach.

Propagowanie konieczności empatii będzie również realizowane przez nauczycieli w krakowskich szkołach średnich. Informacje o kampanii i jej celach pojawią się także na stronach internetowych krakowskich uczelni wyższych, z których korzystają studenci.

Krakowska Rada Seniorów zwraca uwagę na poważny problem braku reakcji młodszych pasażerów na trudności starszych osób korzystających z transportu publicznego. Starość często wiąże się z utratą siły, pogorszeniem wzroku i wolniejszymi reakcjami, a długotrwałe stanie w niewygodnej pozycji może powodować ból mięśni. Dlatego młode osoby powinny być bardziej wrażliwe i oferować miejsce seniorom – podkreśla Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej.

Kampania ma również na celu przypomnienie pasażerom, że w każdym autobusie i tramwaju w Krakowie są specjalnie oznaczone miejsca dla seniorów, osób o ograniczonej mobilności, kobiet w ciąży i osób z małymi dziećmi. Te osoby mają prawo korzystać z tych miejsc, a młodzi i zdrowi pasażerowie powinni je zwolnić.

Zachęcamy również seniorów do tego, aby podczas prośby o ustąpienie miejsca pamiętali o zasadach kultury i wykazywali się empatią. Młode osoby również mogą borykać się z różnymi chorobami i nie zawsze są w stanie pozostać na nogach przez całą podróż.

Podczas korzystania z transportu publicznego możemy nauczyć się szacunku i wzajemnego zrozumienia dla innych pokoleń – mówi Wojciech Zalewski, Przewodniczący Młodzieżowej Rady Krakowa. Kampania „Bądź wrażliwy – ustąp miejsca” zwraca uwagę na bardzo istotny problem, który można jednak rozwiązać w prosty sposób. Wystarczy, że każda strona zrozumie potrzeby tej drugiej.

Miejsca siedzącego w tramwaju czy autobusie potrzebują także kobiety w ciąży – przypomina Ewa Całus, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. edukacji klimatycznej, która jest w 8 miesiącu ciąży. Podkreśla ona, jak ważne jest wsparcie dla kobiet w ciąży, które z powodu swojego stanu i dodatkowego obciążenia ciała potrzebują większego bezpieczeństwa podczas podróży.

Kampania „Bądź wrażliwy – ustąp miejsca” będzie prowadzona w Krakowie przez najbliższe dwa miesiące, czyli w grudniu i styczniu.