Zaproszenie na świąteczne odkrywanie Krakowa poprzez miejskie szopki

Zaproszenie na świąteczne odkrywanie Krakowa poprzez miejskie szopki

W tym roku, mieszkańcy i goście Krakowa będą mieli niepowtarzalną okazję do podziwiania blisko 40 szopek rozmieszczonych w przeróżnych zakątkach miasta. Te unikalne dzieła stworzone zostaną w przestrzeniach miejskich takich jak sklepiki, restauracje, galerie handlowe czy hotele. Zastosowane zostaną również specjalnie oświetlone gabloty. Rozpocznie się to już 8 grudnia i będzie można je zobaczyć na własną rękę, korzystając z darmowego spacerownika lub wziąć udział w organizowanych spacery, które dostarczą dodatkowych opowieści o tych bajecznych konstrukcjach.

Szopka krakowska to unikalne połączenie tradycji i fantazji, czerpiące inspiracje z bogactwa zabytków Krakowa. Wyróżniają ją nietypowe kombinacje stylów oraz postaci z różnych epok i kultur. Szczególnym charakterem tętni trasa spaceru „Wokół szopki”, która w tym roku inspirowana jest muzycznymi motywami Krakowa. Wędrówka ta prowadzi przez Stare Miasto oraz jego okolice, dając możliwość wsłuchania się w różnorodność muzyki – od klasyki, przez poezję śpiewaną, aż po jazz i rock & roll. Wystarczy skorzystać ze spacerownika dostępnego online, aby odkryć w szopkach postaci znanych z krakowskiej sceny muzycznej.

Spędzanie czasu na przemierzaniu tętniącego zimową atmosferą miasta, odwiedzanie z rodziną i przyjaciółmi przystrojonego na świąteczny czas Krakowa, czy pokazywanie tego gościom i turystom – to wszystko stanowi doskonały plan na ten grudniowy czas. Każdy może to robić we własnym tempie, niezależnie czy preferuje szybki ruch czy spokojne zwiedzanie z przerwami na kawę czy gorącą czekoladę. Szopki są do podziwiania dla wszystkich, ale najważniejsze jest wspólne celebrowanie świątecznej atmosfery.

W tym roku, projekt „Wokół szopki” oferuje również możliwość zorganizowanego spędzania czasu w baśniowym świecie stworzonym przez krakowskich twórców szopek. Na chętnych czekają m.in. spacery z przewodnikiem 17 i 26 grudnia (koszt biletu to 5 zł), spacer z tłumaczeniem na Polski Język Migowy 14 grudnia oraz tradycyjny spacer z dyrektorem Muzeum Krakowa 6 stycznia. Dodatkowo, od 11 grudnia będzie można podziwiać wystawę pokonkursową szopek krakowskich w Pałacu Krzysztofory.