Rozważana strefa do spożywania alkoholu nad Wisłą – konsultacje społeczne w Krakowie

Rozważana strefa do spożywania alkoholu nad Wisłą – konsultacje społeczne w Krakowie

Dominik Jaśkowiec, jeden z radnych miejskich, zgłosił propozycję przeprowadzenia konsultacji społecznych na temat założenia specjalnej strefy na bulwarach nad rzeką Wisłą. Strefa ta miałaby służyć legalnemu konsumpcji napojów alkoholowych o niskiej zawartości procentowej. Jak podkreśla Jaśkowiec, w ramach proponowanych konsultacji, mieszkańcy Krakowa mieliby okazję wyrazić swoją opinię nie tylko odnośnie lokalizacji takiej strefy, ale również ustalić pozostałe reguły jej funkcjonowania, jak na przykład maksymalny dopuszczalny procent alkoholu w spożywanych tam napojach. Ważnym elementem dyskusji byłoby także zdecydowanie, czy Kraków faktycznie potrzebuje takich miejsc.

Radni planują przeprowadzić konsultacje społeczne w tej sprawie i zakończyć je najpóźniej do 1 marca 2024 roku. Celem jest uruchomienie strefy przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego w 2024 roku. Wniosek ten spotkał się jednak z negatywną opinią komisji praworządności, która poparła argumenty przedstawicieli policji i straży miejskiej.

Zbigniew Ulman, zastępca komendanta Straży Miejskiej Miasta Krakowa, wyraża obawy, że takie strefy mogłyby zmienić charakter dotychczasowych miejsc spacerowych. Dodatkowo, zaznacza, że zapewnienie bezpieczeństwa w tych miejscach wymagałoby przesunięcia sił i środków, co mogłoby z kolei osłabić bezpieczeństwo w innych częściach miasta. W tych obawach poparł go Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie – podinspektor Piotr Jarzęcki. Zgodnie z jego zdaniem, powstanie takich stref mogłoby prowadzić do powstawania niebezpiecznych sytuacji.