Sporo mięsa w bagażu – niespodziewane znalezisko przy kontroli na krakowskim lotnisku

Sporo mięsa w bagażu – niespodziewane znalezisko przy kontroli na krakowskim lotnisku

Podczas przeprowadzania kontroli bagażowej na krakowskim lotnisku, funkcjonariusze Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego natknęli się na niecodzienną sytuację. W bagażach podróżnych z krajów spoza Unii Europejskiej odkryto aż 103 kilogramy mięsnych wyrobów pakowanych w pudełka oraz torby. Oszacowana wartość całego towaru wynosiła około 10 tysięcy złotych.

W świetle prawa UE, wwożenie produktów mięsnych bez odpowiedniej kontroli weterynaryjnej jest niedozwolone. Z tego względu, za taką nieregulaminową akcję, podróżni muszą teraz zmierzyć się z negatywnymi konsekwencjami swojego działania.

Anna Miłosz, kierownik Oddziału Celnego Port Lotniczy Kraków-Balice, podkreśla: „Na terytorium Unii Europejskiej wwożenie produktów mięsnych i mleczarskich bez przeprowadzenia granicznej kontroli weterynaryjnej jest całkowicie zakazane”. Poza mandatami nałożonymi na podróżnych, wszystko mięso zostało skonfiskowane przez urząd celny.

Podobne zasady dotyczą również wwozu owoców i warzyw na teren Unii Europejskiej. Zgodnie z informacjami KAS, wyjątkiem są jedynie pięć rodzajów owoców: banany, duriany, ananasy, kokosy i daktyle, które nie wymagają posiadania świadectwa fitosanitarnego.

KAS przypomina również o konieczności poznania regulacji dotyczących wwozu określonych produktów obowiązujących w różnych krajach. „Zawsze warto sprawdzić ograniczenia przed podróżą do danego kraju, np. na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych” – podkreśla KAS. Wystrzegać należy się zwłaszcza przywozu żywności, roślin, zwierząt i skór zwierzęcych do Australii, co jest tam całkowicie zakazane.