Symbol Krakowa sprzedany – Uniwersytet Rolniczy nabywa znany gmach za symboliczną kwotę

Symbol Krakowa sprzedany – Uniwersytet Rolniczy nabywa znany gmach za symboliczną kwotę

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, znanym dla wielu z nas jako miejsce nauki i pracy, może się poszczycić nowym nabytkiem. Niedawno uzyskał pozwolenie na zakup nieruchomości przy al. Adama Mickiewicza 24-28, gmachu, który jest ikoną miasta i dobrze rozpoznawalnym punktem orientacyjnym dla każdego mieszkańca Krakowa.

Budynek ten jest nie tylko wyjątkowy ze względu na swoją lokalizację w samym sercu miasta, ale również ze względu na swoje otoczenie. Przed budynkiem znajduje się zjawiskowa fontanna oraz niezapomniane rzeźby owiec stworzone przez Bronisława Chromego, znanego polskiego rzeźbiarza. Wewnątrz gmachu obecnie mieści się dwa wydziały Uniwersytetu Rolniczego – Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt oraz Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji. Dodatkowo, znajduje się tam również Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej.

Sprzedaż nieruchomości, która do tej pory była własnością Skarbu Państwa, zostanie przeprowadzona bez przetargu. Pozwolenie na taki tryb transakcji wydał 10 kwietnia wojewoda małopolski. W oficjalnym zarządzeniu prezydenta Krakowa, poinformowano, że budynek zostanie sprzedany z przeznaczeniem na cele oświatowe, naukowe oraz badawczo-rozwojowe, a nie na cele związane z działalnością zarobkową. Co więcej, uczelni przyznano bonifikatę w wysokości 99 procent od ceny sprzedaży. Ostateczna kwota, jaką zapłaci uczelnia za nieruchomość wynosi dokładnie 1 mln 7 tys. 335 złotych.