Usprawnienia w zarządzaniu hulajnogami elektrycznymi w Krakowie

Usprawnienia w zarządzaniu hulajnogami elektrycznymi w Krakowie

Magistrat krakowski poinformował, że w ciągu ostatniego miesiąca z centrum miasta usunięto blisko 4000 nieodpowiednio zaparkowanych hulajnóg elektrycznych. To rezultat nowo wprowadzonej umowy między miastem a firmami świadczącymi usługi wypożyczania tych jednośladów. W myśl nowych regulacji, od sierpnia operatorzy mają obowiązek finansować usuwanie źle zaparkowanych pojazdów, które znajdują się poza specjalnie wyznaczonymi do tego celu miejscami, tzw. punktami mobilności.

Urzędnicy z miasta królewskiego wyrażają zadowolenie z wprowadzonych zmian. Nowy plan zarządzania hulajnogami – nazwany „systemem kontroli i reagowania” – został uruchomiony na początku sierpnia. Jego głównym celem jest eliminowanie nieprawidłowo zaparkowanych hulajnóg poprzez ich relokację. Jak podkreślono, operatorzy są teraz odpowiedzialni za wynajem terenu pod miejsca parkingowe dla hulajnóg oraz za utworzenie specjalnego funduszu, z którego pokrywane są koszty związane z usuwaniem jednośladów pozostawionych poza wyznaczonymi strefami.

Kraków wyposażony jest obecnie w 163 punkty mobilności. Są to jedyne miejsca w centrum miasta, gdzie użytkownicy mogą bez przeszkód parkować wypożyczone hulajnogi elektryczne. Marcin Wójcik, przedstawiciel Zarządu Transportu Publicznego oraz były krakowski oficer rowerowy, wyjaśnia, że wprowadzony system ma charakter pilotażowy. Umożliwia on analizę efektywności działania i ewentualne modyfikacje umów oraz rozszerzanie stref działania w kolejnych latach.