Władze Krakowa ostrzegają przed zakupem starszych samochodów diesla

Władze Krakowa ostrzegają przed zakupem starszych samochodów diesla

Na łamach oficjalnej strony internetowej magistratu w Krakowie pojawiła się informacja dotycząca znacznej ilości ogłoszeń sprzedaży używanych samochodów wyposażonych w silnik diesla, pojawiających się w sieci. Władze miejskie zdecydowanie zalecają ostrożność przy takim zakupie, podkreślając jeden istotny aspekt.

„Promocyjne ceny dotyczą głównie aut z 2009 roku i starszych, spełniających normę spalania Euro 4 lub niższą. Należy jednak pamiętać, że takie pojazdy zakupione w tym momencie nie będą mogły poruszać się po krakowskich ulicach od 1 lipca 2024 roku. Nie ma to znaczenia, czy samochód został nabyty na własność, otrzymany w darze czy odziedziczony. Również nie ma znaczenia, czy pojazd został nabyty w kraju, czy sprowadzony z zagranicy. Powodem jest wprowadzana w naszym mieście Strefa Czystego Transportu” – przekazuje komunikat zamieszczony na stronie internetowej urzędu miejskiego w Krakowie.

Pracownicy urzędu przypominają, że „spaliny emitowane przez stare silniki diesla są pełne szkodliwych substancji, takich jak tlenki azotu (NOx) i cząstki stałe”. Tlenki azotu mogą prowadzić do problemów z układem oddechowym, wywoływać astmę czy alergię oraz „zwiększać ryzyko chorób serca”. „Cząstki stałe (PM) są tak drobne, że bez trudu mogą dostawać się do płuc, co może skutkować poważnymi schorzeniami układu oddechowego, włącznie z rakiem” – ostrzega urząd miasta Krakowa na swojej stronie internetowej. Nowoczesne samochody diesla (od rocznika 2010, spełniające normę spalania Euro 5) „są już wyposażone w nowe technologie spalania spalin”.

Od początku lipca przyszłego roku, w Krakowie zostanie wprowadzona Strefa Czystego Transportu. Jej celem jest redukcja poziomu zanieczyszczeń powietrza pochodzących z ruchu drogowego, co powinno przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście. Ograniczenie wjazdu do SCT będzie dotyczyć przede wszystkim „samochodów o wieku około trzydziestu lat”.