Zarząd Dróg Miasta Krakowa planuje gruntowną przebudowę ul. Bogucianka w Tyńcu

Zarząd Dróg Miasta Krakowa planuje gruntowną przebudowę ul. Bogucianka w Tyńcu

Planowany jest znaczny remont na terenie Tyńca, który nie ograniczy się tylko do budowy chodnika. Zarząd Dróg Miasta Krakowa szykuje się do stworzenia chodnika wzdłuż ulicy Bogucianka w Tyńcu, co w praktyce oznacza przebudowę całego tego odcinka drogi.

Ulica Bogucianka jest główną arterią tego osiedla i stanowi również ścieżkę dojazdową do Krakowa dla wielu kierowców. Piesi są najbardziej narażeni w tej sytuacji, muszą poruszać się częściowo po poboczu i częściowo po jezdni, unikając samochodów i kałuż. Po długotrwałych staraniach o zmianę tej sytuacji, inwestycja jest już bliska realizacji. Zarząd Dróg Miasta Krakowa posiada wszystkie wymagane dokumenty i zezwolenia na pierwszy etap prac, rozpoczynający się od skrzyżowania z ulicą Benedyktyńską a kończący na ulicy Walgierza Wdałego.

Na początku grudnia poinformowaliśmy, że siedem firm zgłosiło swój udział w przetargu na przeprowadzenie tych prac. W połowie stycznia wybrano wykonawcę – zadanie ma wykonać firma Sarivo. Koszt całego przedsięwzięcia to 5,3 mln złotych. Teren budowy został już przekazany, a firma jest gotowa do rozpoczęcia prac. Wciąż jednak trwają ustalenia dotyczące zmian w organizacji ruchu.

W poniedziałek 26 lutego o godzinie 18:00 ma odbyć się spotkanie z mieszkańcami na temat organizacji ruchu podczas trwania prac. Spotkanie odbędzie się w remizie OSP Tyniec na ulicy Dziewiarzy. W spotkaniu uczestniczyć będzie wiceprezydent Andrzej Kulig oraz przedstawiciele urzędu i wykonawcy. Radny miejski Marek Sobieraj wyjaśnia, że przed firmą stoi skomplikowane zadanie, które niewątpliwie spowoduje utrudnienia dla mieszkańców.

Podczas spotkania poruszony zostanie również temat przygotowań do drugiego etapu prac wzdłuż ulicy Bogucianka. Projekt miał obejmować odcinek do ulicy Grodzisko, ale według informacji przekazanych przez radnego Sobieraja, udało się zakres projektu nieco rozszerzyć, aby zapewnić dostęp do pobliskiego sklepu.

Jeszcze w tym roku można spodziewać się prac na ulicy Tynieckiej, na wysokości Kostrza. Planowany jest nowy chodnik na długości 1,6 km, pomiędzy ulicami Dąbrowa i Nowa Kolna. Będą również tworzone przejścia dla pieszych z odpowiednim oświetleniem.

Jak zapowiada Marek Sobieraj, jeszcze w tym kwartale może zostać wydana decyzja środowiskowa dla tzw. obwodnicy Tyńca, czyli alternatywnej drogi prowadzącej do opactwa benedyktynów.