Zdrowie i ruch w sercu miasta: "Trenuj w Krakowie!"

Zdrowie i ruch w sercu miasta: "Trenuj w Krakowie!"

Projekt „Trenuj w Krakowie!” uruchomiony przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie oferuje bezpłatne treningi dla mieszkańców miasta. Bez względu na wiek, krakowianie mogą uprawiać różnorodne dyscypliny: biegi, nordic walking, jazdę na rolkach, wioślarstwo czy nawet futbol amerykański. Inicjatywa ta jest bezpośrednią odpowiedzią na pandemię koronawirusa, która do Polski dotarła w marcu 2020 roku i zmusiła wielu do izolacji domowej. Zauważając negatywny wpływ braku aktywności na zdrowie fizyczne i psychiczne mieszkańców, miasto postanowiło działać. Tak w 2021 roku rozpoczęto kampanię „Kraków w formie”, a kluczowym elementem tej inicjatywy stał się projekt „Trenuj w Krakowie!”.

Pierwszy sezon projektu przyniósł imponujące wyniki. Podczas treningów i zajęć ogólnorozwojowych pojawiło się aż 3,5 tysiąca osób, a specjalne wydarzenia – głównie te skierowane do najmłodszych, jak obchody Dnia Dziecka czy Mikołajki – przyciągnęły kolejne 500 osób. Uczestnikom zapewniono profesjonalną opiekę trenerów, dostęp do odpowiednich obiektów sportowych, a czasem nawet sprzęt – w 2021 roku rozdano ponad 1100 zestawów do nordic walkingu. W programie znalazło się 32 spotkania biegowe, 21 zajęć nordic walking, 15 zajęć dla dzieci i młodzieży i osiem dla miłośników jazdy na rolkach.

Projekt nie stracił na popularności w roku 2022. Aż 43 razy spotkali się biegacze przygotowujący się do Królewskiej Triady Biegowej, młodzież trenowała 19 razy, a entuzjaści nordic walkingu spotkali się na 23 sesjach. Dodatkowo odbyło się siedem spotkań dla rolkarzy, trzy dla kajakarzy i kilka specjalnych wydarzeń. Wśród gości projektu znaleźli się m.in. Aleksandra Lisowska, mistrzyni Europy w maratonie i uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Tokio oraz Adrianna Kąkol, zawodniczka Kolejowego Klubu Wodnego 1929, mistrzyni świata i Europy w kajakarstwie klasycznym.

W obecnym roku „Biegaj w Krakowie!” przyciągnęło już niemal 900 osób. Projekt #krakowianki, realizowany wspólnie z Urzędem Miasta Krakowa, zgromadził ponad 200 pań podczas spotkań „Kobiety w Biegu”. Ponad 450 osób dołączyło do akcji „Chodźże z nami!”, podczas której odbywają się spacery z kijkami po pięknych zakątkach miasta. Zajęcia „Dzieciaki na start!” przyciągnęły ponad 400 młodych osób. 100 dzieci wzięło udział w Dniu Dziecka na sportowo, a jeszcze przed nimi spotkania z futbolem amerykańskim, zapasami i Mikołajki na sportowo.

Zdaniem Krzysztofa Kowala, dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, projekt okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. „Treningi cieszą się dużym zainteresowaniem. Rozwijamy projekt, chcemy pokazywać i przypominać, że sport to zdrowie, a do tego może być również doskonałą zabawą. Zapoznajemy też uczestników z dostępną w Krakowie infrastrukturą sportową i rekreacyjną” – mówi Kowal.

W dodatkowych zajęciach organizowanych przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w ramach Miejskich Programów Sportowych uczestniczy dziesiątki tysięcy krakowian. W 2022 roku liczba ta wyniosła 28 tysięcy.