Debata w Radzie Miasta Krakowa na temat proponowanej podwyżki podatku od nieruchomości

Debata w Radzie Miasta Krakowa na temat proponowanej podwyżki podatku od nieruchomości

Rozważane są propozycje zmiany stawek podatku od nieruchomości dla mieszkańców Krakowa przez radnych miasta. Przewiduje się, że stawka ta może wzrosnąć do limitu ustanowionego przez prawo, czyli 1 złoty i 15 groszy za każdy metr kwadratowy, począwszy od nowego roku.

Na dzień dzisiejszy, krakowianie płacą 98 groszy od metra kwadratowego za podatek od nieruchomości. Oznacza to, że planowany wzrost o 17 groszy, dla właściciela mieszkania o powierzchni 70 metrów kwadratowych, wiąże się z rocznym wzrostem kosztów o około 14 złotych. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą w lokalach użytkowych planowana podwyżka jest większa – ze stawki 28,31 złotych za metr kwadratowy do 33,10 złotych, co stanowi wzrost o 4,79 złotych.

Urzędnicy tłumaczą potrzebę wprowadzenia podwyżki inflacją. Najwięcej wpływów pochodzi z opłat od firm i dużych korporacji. Podatek od nieruchomości mieszkalnych stanowi jedynie 4 procent wszystkich wpływów z nieruchomości – wyjaśnia Andrzej Bielski, dyrektor Wydziału Podatków i Opłat w Urzędzie Miasta Krakowa, w rozmowie z Markiem Wiosło.

Podwyżka podatku od nieruchomości miałaby przynieść budżetowi miasta dodatkowych około 80 milionów złotych. Warto jednak dodać, że nawet pomimo planowanych zmian w budżecie na ten rok, deficyt finansowy Krakowa może być największy w historii i przekroczyć 1,5 miliarda złotych.