Imponujące dzieło literackie z Krakowa: 8-kilogramowa encyklopedia za 400 zł

Imponujące dzieło literackie z Krakowa: 8-kilogramowa encyklopedia za 400 zł

Miasto Kraków podjęło się wydania monumentalnej publikacji – „Encyklopedii Krakowa”. Ta imponująca książka, ważąca aż 8 kilogramów, zgromadziła w swoich stronach ponad 6 tysięcy haseł, 3 tysiące ilustracji i 171 map. Wszystko to jest dostępne dla zainteresowanych czytelników za kwotę 400 zł. Środki na sfinansowanie tego projektu pochodziły z budżetu Miasta Krakowa.

„Encyklopedia” Krakowa rozłożona jest na dwa tomy i zawiera nie tylko wspomniane wcześniej hasła, ilustracje i mapy, ale też 66 tabel i wykresów oraz sekcję zatytułowaną „Kraków w liczbach”, która prezentuje dane przygotowane przez Urząd Statystyczny w Krakowie. Wiedza, którą prezentuje ta publikacja, obejmuje lata od 2021 do lipca 2023 roku. Aby stworzyć nowe hasła, zatrudniono prawie 300 autorów, którzy wraz z twórcami pierwszej edycji stanowią imponującą grupę składającą się z ponad 1000 osób.

Pierwsza, jednotomowa edycja „Encyklopedii Krakowa” ukazała się w roku 2000 nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN. Szesnaście lat później, w 2016 roku, Biblioteka Krakowa postanowiła przygotować nową, bardziej rozbudowaną i uaktualnioną wersję tego wydawnictwa. W 2019 roku od PWN odkupiono prawa do haseł składających się na pierwszą edycję.

„Encyklopedia Krakowa” jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych w regularnej sprzedaży. Można ją nabyć w sklepie muzealnym znajdującym się w pałacu Krzysztofory na Rynku Głównym 35. Muzeum Krakowa zaprasza potencjalnych czytelników od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.30 do 18.00.