Małopolska: Komunikacyjne wykluczenie staje się przeszłością dzięki nowym liniom autobusowym

Małopolska: Komunikacyjne wykluczenie staje się przeszłością dzięki nowym liniom autobusowym

W Małopolsce, mieszkańcy niektórych miejscowości po długim okresie bycia pozbawionymi regularnej komunikacji publicznej, w końcu będą mogli korzystać z regularnych kursów autobusowych. Na mapie komunikacyjnej pojawia się 15 nowych tras autobusowych, łączących różne lokalizacje, takie jak Ochotnica Górna i Tylmanowa czy Andrychów i Wadowice, z dodatkowym przystankiem w Inwałdzie.

Bugaj, mała miejscowość w powiecie wadowickim, zyskała właśnie bezpośrednie połączenie autobusowe z Kalwarią Zebrzydowską. Do tej pory, mieszkańcy Bugaja borykali się z trudnościami w dostaniu się do szkoły czy do pracy. Podobna sytuacja dotyczyła także tych mieszkających w gminie Ochotnica Dolna.

Korzystając ze środków uzyskanych z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, gmina uruchomiła pięć nowych tras o łącznym dystansie przekraczającym 70 kilometrów. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli przemieszczać się między różnymi miejscami, na przykład z Stalmachówki w Ochotnicy Górnej do Tylmanowej.

Połączenia autobusowe staną się również łatwiejsze dla tych, którzy chcą szybko i tanio podróżować pomiędzy Andrychowem a Wadowicami. W poniedziałek podpisano umowę przyznającą 250 tysięcy złotych na utworzenie tego typu połączenia komunikacyjnego.

W ostatnim, trzecim już naborze do Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, gminy otrzymały ponad 900 tysięcy złotych. Łącznie na usuwanie tzw. „białych plam” w sieci komunikacji publicznej przeznaczono ponad 56 mln złotych. Dzięki tym działaniom, w Małopolsce uruchomiono już ponad 300 nowych połączeń komunikacyjnych.