Odejście wybitnego twórcy teatralnego, Stanisława Radwana

Odejście wybitnego twórcy teatralnego, Stanisława Radwana

Wiadomość o śmierci Stanisława Radwana, wybitnego artysty teatralnego i człowieka o niepowtarzalnej charyzmie, poruszyła serca wielu. Dziś musieliśmy pożegnać tego niezwykłego twórcę, który w latach 1980-1990 piastował stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Starego Teatru. Informację o tym smutnym wydarzeniu przekazał w sobotę Narodowy Stary Teatr w Krakowie.

Swoją karierę związał z krakowskim teatrem już w 1977 roku. Miał zaszczyt współtworzyć spektakle z najbardziej renomowanymi polskimi reżyserami, takimi jak Konrad Swinarski, Zygmunt Hübner, Lidia Zamkow, Jerzy Grzegorzewski, Jerzy Jarocki, Andrzej Wajda, Krystian Lupa, Tadeusz Bradecki czy Krzysztof Babicki.

Stanisław Radwan był cenionym kompozytorem dla spektakli i filmów. Za swoją działalność na rzecz środowisk artystycznych otrzymał wiele nagród. W 2005 roku uhonorowany został Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2019 roku Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie nadała mu tytuł doktora honoris causa.

Śmierć Stanisława Radwana to wielka strata dla polskiego teatru, który zawdzięcza mu wiele. „W osobie Stanisława Radwana mieściła się wielkość polskiego teatru II połowy XX i początku XXI wieku (…). Bez Jego ciepła, serdeczności, otwartości i dobroci nasz świat i świat polskiego teatru jest smutny” – tak swoje pożegnanie sformułował Narodowy Stary Teatr w Krakowie.