Planowana rozbudowa skrzyżowania przy ul. Kobierzyńskiej – miasto oczekuje wkładu deweloperów

Planowana rozbudowa skrzyżowania przy ul. Kobierzyńskiej – miasto oczekuje wkładu deweloperów

Obywatele zamieszkujący obszar w pobliżu ulicy Lubostroń oczekują na stworzenie nowych, łatwiejszych połączeń drogowych z ulicą Kobierzyńską. Z drugiej strony, miasto Kraków ma nadzieję, że deweloperzy będą chcieli dołożyć się do kosztów przebudowy skrzyżowania.

Większość prac remontowych na ulicy Lubostroń została zakończona w roku 2016. Niedługo potem nastąpiła również renowacja ulicy Czerwone Maki, co umożliwiło od tamtego czasu bezproblemowe kursowanie autobusów oraz bezpieczne poruszanie się pieszych dzięki wybudowanym chodnikom. Wciąż jednak pozostaje kwestia przeprowadzenia przebudowy skrzyżowania z ulicą Kobierzyńską i części ulicy, która do niego prowadzi.

Chociaż miasto posiada już gotowy projekt i decyzję zezwalającą na realizację prac, inwestycja nie znalazła swojego miejsca w tegorocznym budżecie. W ubiegłym tygodniu radny Rady Dzielnicy VIII Dębniki, Piotr Rusocki, złożył petycję w tej sprawie do Magistratu, popartą ponad 600 podpisami mieszkańców z okolicznych terenów.

Rusocki wylicza, że planowane inwestycje obejmują budowę nowego ronda, chodników po obu stronach niewyremontowanego fragmentu ulicy Lubostroń oraz instalację oświetlenia. Radny uważa, że obecna sytuacja na tym odcinku jest niebezpieczna. Kiedy autobus próbuje wyjechać z ulicy, a z drugiej strony nadjeżdża kolejny pojazd lub większy samochód, trudno im się mijać, co zmusza do zjeżdżania na pobocze pokryte błotem. W takich warunkach łatwo jest o wypadek – tłumaczy.

Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa, udzielając odpowiedzi na petycję, wyraził nadzieję na finansowe wsparcie projektu przez deweloperów, którzy planują realizować swoje inwestycje w sąsiedztwie owego miejsca. Zgodnie z lokalnym planem zagospodarowania przestrzennego, powinna powstać także nowa droga łącząca planowane rondo z nowo budowaną ulicą 8 Pułku Ułanów. Jeśli negocjacje z deweloperami pójdą pomyślnie, pierwsze prace mogłyby rozpocząć się jeszcze w tym roku. Zakończenie prac planowane jest na rok 2025.