Smok Turyści w Krakowie: Potwierdzone działania wandala, nie wada produkcyjna

Smok Turyści w Krakowie: Potwierdzone działania wandala, nie wada produkcyjna

Pojawiły się niedawno zamontowane figury Smoka Turysty u wejścia do krakowskiego parku Bednarskiego. Jednak jedna z nich szybko straciła swój róg. Czy to nastąpiło w wyniku wandalizmu, czy może była to wada produkcyjna? Aby odpowiedzieć na to pytanie, specjalna komisja miała przeprowadzić szczegółowe oględziny rzeźby.

Miasto Kraków poinformowało w czwartek o wynikach tych oględzin. Jak się okazuje, najbardziej prawdopodobnym powodem uszkodzenia figurki, stanowiącej część smoczego szlaku, jest działanie osób trzecich – zatem mamy do czynienia z aktem wandalizmu.

Informacja o utracie rogu przez figurkę Smoka Turysty została opublikowana przez magistrat krakowski we wtorek, 28 listopada. Wówczas sugerowano, że doszło do dewastacji rzeźby. Dzień później pojawiły się jednak pogłoski o możliwej wadzie produkcyjnej. Zarząd Dróg Miasta Krakowa (ZDMK) zareagował na te sugestie, zapowiadając powołanie specjalnej komisji do wyjaśnienia sprawy.

Rzeźby Smoka Turysty miały być wykonane z brązu. Ten fakt skłonił wielu krakowian do zastanawiania się, po utracie rogu przez figurkę, czy materiał, z którego są one wykonane, jest rzeczywiście brązem. Dyskusja na ten temat rozgorzała zwłaszcza w mediach społecznościowych.