Tydzień Bibliotek w Krakowie

Tydzień Bibliotek w Krakowie

Jubileuszowa 20. edycja ogólnopolskiej akcji Tydzień Bibliotek trwa do 13 maja pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka”. W akcję włącza się również Biblioteka Krakowska, zapraszając czytelników do odwiedzania poszczególnych oddziałów i udziału w wydarzeniach przygotowanych specjalnie na tę okazję.

W tegorocznym programie Tygodnia Bibliotek zaproponowanym przez Bibliotekę Krakowską znalazło się także spotkanie z pisarką Aleksandrą Pilch oraz dyskusja o uzdrowisku Swoszowice na podstawie tomu „Dzieje Swoszowic” Dominika Galasa, a także odsłonięcie ławeczka literacka na Plantach, planowana na środę 10 maja (w ramach projektu realizowanego przez KBF: Kody Miasta) na rogu ul. Garbarskiej i ul. Basztowej, a także spotkanie z jej patronką – Elżbietą Zechenter-Splawińską, poetką i tłumaczką, laureatką Krakowskiej Książki Miesiąca i wieloletnim jurorem tej nagrody.

W ramach Tygodnia Bibliotek Filia nr 43 przy ul. Jasińskiego 32 otwarta będzie również w sobotę 13 maja. Czytelników, którzy odwiedzą wówczas placówkę, czeka atrakcyjny program. Oddział nr 40 (ul. Łużycka 55) zaprasza na wystawę „Na sygnale. Wystawa modeli wozów strażackich”. Zobaczymy wystawę pojazdów z kolekcji Marcina Wierzbińskiego, który komunikuje się z otoczeniem za pomocą gestów i za pomocą tabletu. W zorganizowanym 28 kwietnia wernisażu uczestniczył kolekcjoner i jego przyjaciele z Warsztatów Terapii Zajęciowej Towarzystwa Pomocy Społecznej „Gaudium et spes” oraz strażacy, na czele z komendantem Miejskiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie st. bryg. Paweł Knapik. Odwiedzający bibliotekę będą mogli również obejrzeć wystawę „Modernizm w Krakowie”. Oddział nr 49 na wystawę fotografii „Architektura międzywojennego Krakowa, a Oddział nr 45 na wystawę fotografii „Architektura Krakowa międzywojennego” wernisaż wystawy malarstwa Anny Białowąs.