Barbakan Krakowski

Barbakan Krakowski

Kraków to jedno z najbardziej znanych miast nie tylko w kraju, ale i na świecie. Ta dawna stolica Polski jest bardzo chętnie odwiedzana przez rzesze turystów z różnych zakątków globu, którzy podczas zwiedzania Krakowa mogą liczyć na iście niepowtarzalne doświadczenia.

Faktem jest, że Kraków to miasto z niezliczoną ilością atrakcji i zabytków, które każdego dnia przyciągają do siebie zapalonych miłośników dawnej historii. Jednym z najlepszych zabytków w Krakowie jest Barbakan Krakowski, zwany też Rondlem, który powinien być obowiązkową pozycją dla każdego podróżnika.

Barbakan i jego historia w pigułce

Barbakan w Krakowie to masywna budowla gotycka, która uważana jest za perełkę dawnej fortyfikacji tego miasta. Obiekt powstał dzięki zaangażowaniu króla Jana Olbrachta, który nakazał stworzenie tej nietuzinkowej budowli z czerwonej cegły. Barbakan wyposażony jest w aż trzy kondygnacje strzelnic i wieżyczki obserwacyjne. Z kolei jego mury dochodzą do trzech metrów grubości.

Początkowo misją Barbakanu była ochrona Arsenału Miejskiego. Jednak z czasem jego przeznaczenie uległo zmianie; a dokładniej w drugiej połowie XIX wieku, gdy budowla została przekształcona na obiekt muzealny. Dzisiaj Barbakan wraz z Bramą Floriańską i trzema basztami stanowi część Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

Warto zaznaczyć, że Barbakan w Krakowie jest jednym z trzech obiektów tego typu, jakie zachowały się na Starym Kontynencie. Jest także najlepiej zachowanym spośród całej trójki. Jak widać, jest to kolejny dobry powód, aby zobaczyć tego ceglanego twardziela. Pozostałe dwa barbakany gotyckie można znaleźć w Görlitz w Niemczech raz w Carcassonne we Francji.

A tutaj możesz przeczytać o barbakanie warszawskim.

Barbakan – atrakcyjne imprezy i wydarzenia

Barbakan Krakowski dostępny jest dla zwiedzających o każdej porze roku oprócz sezonu zimowego. Co więcej, jeżeli zdecydujemy się na wizytę w Barbakanie latem, będziemy mieć okazję na udział w rozmaitych wydarzeniach i imprezach, które jeszcze bardziej przybliżą nam historię obiektu i obyczaje dawnych mieszkańców Krakowa.

Jeżeli planujemy wycieczkę do Krakowa, Barbakan jest jednym z tych miejsc, które definitywnie powinniśmy uwzględnić podczas naszej wędrówki po Małopolsce. Ponadto, okolice Krakowa również oferują niezapomniane wrażenia. Miejmy to na uwadze, gdy już zwiedzimy Kraków wzdłuż i wszerz.

Nie zapomnij też sprawdzić najciekawszych zabytków Krakowa.